System Edukacji Muzycznej firmy YAMAHA

System Edukacji Muzycznej firmy YAMAHA (YAMAHA Music Education System – YMES) zakłada systematyczne nauczanie dzieci w wieku od 4. roku życia i obejmuje okres siedmiu lat. Jest oparty na kompleksowym podejściu do edukacji muzycznej, która zwraca szczególną uwagę na rozbudzenie kreatywności każdego dziecka, poprzez odtwórczość i komponowanie. Podstawą jest program „Junior Music Course”, po którym jest „Junior Extension Course”, a następnie „Junior Advanced Course”.

W pierwszych latach życia dziecka jego słuch rozwija się bardzo szybko. Dzieci są w stanie natychmiast zapamiętać dźwięki i słowa usłyszane po raz pierwszy w życiu. Dlatego też, jeśli w tym wieku będą stykały się z różnymi gatunkami muzycznymi poprzez słuchanie, śpiewanie i granie, zdobędą gruntowne podstawy do właściwej percepcji muzyki.

System Edukacji Muzycznej firmy YAMAHA (YAMAHA Music Education System – YMES) oparty jest na kompleksowym podejściu do edukacji muzycznej, która zwraca szczególną uwagę na wyrażanie kreatywności każdego dziecka.

Junior Music Course” stanowi podstawę dla całego nauczania oferowanego w Szkołach Muzycznych YAMAHA.

„Junior Music Course” uwzględnia fizyczny, emocjonalny oraz intelektualny poziom rozwoju dziecka i do tego dostosowane są najbardziej odpowiednie treści nauczania, podejście i styl lekcji.

„Junior Extension Course ” opiera się na umiejętnościach słuchania, śpiewania i grania, osiągniętych w trakcie programu „Junior Music Course” i wspiera głębsze rozumienie oraz wrażliwość w celu harmonijnego rozwoju muzycznego.

Poprzez słuchanie i granie dzieci uczą się lepszego rozumienia harmonii i jej tworzenia.

„Junior Step Course” rozwija zdolności słuchowe, umiejętności śpiewania i grania osiągnięte w trakcie „Junior Step Fundamental Course”. Rozwija także pełniejsze zrozumienie harmonii i kreatywności poprzez słuchanie i granie.

„Junior Step Fundamental Course” został stworzony z myślą o dzieciach, które rozpoczynają naukę muzyki w wieku 6-8 lat. Wysoce motywujące nauczanie grupowe stanowi podstawę kompleksowej i jednocześnie radosnej edukacji muzycznej.

„Junior Advanced Course” jest kontynuacją „Junior Extension Course” oraz “Junior Step Course” i promuje indywidualne zdolności twórcze. Dzieci uczą się i grają kreatywne interpretacje repertuaru muzycznego, jak również komponują własne utwory. Oprócz jednej lekcji grupowej w tygodniu, dzieci biorą również udział w indywidualnej lekcji gry na fortepianie, trwającej pół godziny. To z jednej strony przyczynia się do rozwoju ich umiejętności grania, a z drugiej umożliwia nauczycielowi w tym samym czasie rozwijać indywidualne zdolności twórcze.